Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 r. wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim realizuje z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej a w 2010 rekonstrukcję suki mieleckiej. Oprócz rekonstrukcji artystka stworzyła eksperymentalne wersje tych instrumentów-suka basowa, 5-strunowa tenorowa suka mielecka.
Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Komponowała dla cesarzowej Japonii Michiko. Zrekonstruowane instrumenty wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii.
W 2010 roku otworzyła pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną „Fidele Kolanowe” na Wydziale Instrumentalnym w Akademii Muzycznej w Krakowie, która przekształca się w katedrę muzyki etnicznej. Artystka wydała 24 autorskie płyty, wiele z nich otrzymało polskie oraz międzynarodowe nagrody. Od 30 lat Maria Pomianowska koncertuje jako solistka na całym świecie, w najlepszych salach koncertowych.
Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Anną Marią Jopek, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh i innymi.
Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Nawiązała współpracę z Normal University w Qanzhou (Chiny) tworząc projekty ze studentami chińskimi. W grudniu 2014 wraz z prof. Ewą Dahlig wydała publikację pt „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”. W 2020 wydała pierwszy w historii podręcznik do gry na zrekonstruowanych staropolskich fidelach kolanowych Szkoła gry na suce biłgorajskiej i fideli płockiej oraz zrealizowała 4 dokumentalne filmy na temat tych instrumentów pt. "Odnalezione instrumenty". ( historia rekonstrukcji).
Komponuje muzykę do sztuk teatralnych oraz filmów.
Ważniejsze odznaczenia i nagrody: „Paszport Chopinowski”, brązowy medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2010), „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011), Srebryny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2011), Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego ( 2016) ,Medal Za zasługi dla miasta Warszawa (2018), Nagroda Norwida w dziedzinie muzyki (2018), Nagroda Witolda Hulewicza (2019), srebrny medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2019).